fbpx
Negalią turintys žmonės džiaugiasi užsimezgusiu bendradarbiavimu su autobusų gamintojais

Bandymams į Lietuvą atvykusį „ISUZU Citiport“ apžiūrėti bei išbandyti pakviesti ir negalią turinčių žmonių atstovai. Asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ prezidentas Ričardas Dubickas pasidžiaugė ne tik nauja transporto priemone, bet ir besikeičiančiu autobusų gamintojų atstovų požiūriu į individualių poreikių turinčius žmones.

 

„Susidūrėme ne su vienu atveju, kai į sostinę ar kitus miestus atvykdavo žmonėms su negalia prastai pritaikytos transporto priemonės. Pastebėdavome įvairių trūkumų, kurių dažniausiai jau nebūdavo įmanoma ištaisyti. Puiku, kad šįkart bendrovės „Saločiai ir partneriai“ atstovai mus pakvietė susipažinti su dar tik bandomu Europoje autobusu“, – sako R. Dubickas.

Jo teigimu, autobusas žmonėms su negalia pritaikytas neblogai, vis dėlto R. Dubickas pastebėjo ir kai kurių trūkumų. Vienas jų – sunkiai atrandamas vairuotojo iškvietimo mygtukas, kuris „pasislėpęs“ tarp atlenkiamų sėdynių. Taip pat žmogui su judėjimo negalia sudėtinga prisisegti diržą, nes jo prisegimo vieta pritvirtinta per toli. „Labai patiko tai, kad šalia neįgaliojo vežimėlio tvirtinimo vietos yra atlenkiamos sėdynės lydinčiajam asmeniui. Ne kiekvienas vežimėlyje sėdintis žmogus yra savarankiškas, gali keliauti vienas. Kai kuriems reikia daugiau lydinčio žmogaus pagalbos, šiuo atveju jis turi galimybę sėdėti šalia“, – pabrėžia R. Dubickas.

Pasak bendrovės „Saločiai ir partneriai“ direktoriaus Ruslano Andrejevo, autobusų gamintojų atstovams patiems sudėtinga įvertinti, ar autobusas tinkamai pritaikytas žmonėms su skirtingomis negaliomis. „Žinome tai, kad ISUZU gamintojas skiria šiems žmonėms ypač daug dėmesio, atsižvelgia į skirtingų negalių specifiką. Vis dėlto pamatėme, kad kai kurių trūkumų mūsų siūlomuose autobusuose vis dėlto yra. Vienaip transporto priemonė atrodo abejomis kojomis ant žemės stovinčio žmogaus akimis, kitaip –  sėdinčio neįgaliojo vežimėlyje. Pamatėme, kad vežimėlį tvirtinantį diržą galima sumontuoti arčiau, tai nėra sunku, o žmogui su negalia tokiu būdu nereikės pasisukti“, – dėsto R. Andrejevas.

UAB „Saločiai ir partneriai“ pardavimo vadovo Vyganto Šulgos teigimu, gamintojų atstovai atkreips ISUZU konstruktorių dėmesį į R. Dubicko išsakytas pastabas. „Žinome, kad gamintojai visada atsižvelgia į mūsų pastabas ar patarimus, pagal tai tobulina rinkai siūlomus autobusus. Džiaugiamės, kad užsimezgė gražus bendradarbiavimas su negalia turinčiais žmonėmis, konkrečiai – su asociacija „Savarankiškas gyvenimas“. Tikimės, kad jis tęsis ir toliau“, – pabrėžia V. Šulga.

ISUZU gamintojų atstovai pažadėjo dalyvauti gegužės 5 d. asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ organizuojamuose Europos savarankiško gyvenimo dienai skirtuose renginiuose sostinėje. „Šiais metais Europos savarankiško gyvenimo tinklo organizacija, kurios nariai esame ir mes, nusprendė šią dieną skirti judėjimui ir mobilumui. Renginyje demonstruosime, kaip miesto erdvės nepritaikytos judėti žmonėms su negalia, kaip tai trukdo mūsų galimybei gyventi savarankiškai“, – dėsto R. Dubickas.

Renginyje taip pat planuoja dalyvauti Lietuvos Respublikos Prezidentūros, Seimo, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Aplinkos ministerijos, Neįgaliųjų reikalų departamento, NVO, Vilniaus miesto savivaldybės atstovai.

 

Tekstas: Lina Jakubauskienė